2110 Namibia 3 - jih

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 6. - Poušť Namib a N.P. Sossouslei

Namib je považována za nejstarší poušť světa. Duny zvláštních tvarů se vzdouvají do úctyhodných čtyř set metrů – vyšší nikde nenajdete. Sytě oranžová barva písečného oceánu je viditelná i na satelitních snímcích. Vysoké duny dlouhé stovky kilometrů jsou střídány malými, neustále se pohybujícími, přesto dokonale tvarovanými dunami barchanovými – tedy ve tvaru půlměsíce. Uhlazeny ustavičným větrem se s ženskou ladností vlní až k horizontu a svádí k bližšímu prozkoumání. V jazyce domorodých Namů znamená „namib“ nekonečný, rozsáhlý či nedohledný. Odtud pochází jméno pouště i celé země. 

Opět brzo ráno vyrážíme přes poušť na jih. Po cestě si dáváme krátkou zastávku ve velké jeskyni, kde je stín a my si v pohodě můžeme vychutnat vychlazené pivo a opravit naší proděravělou nádrž, která opět začala téct. 

Další naší zastávkou je McGregor’s Bakery, kde si dopřáváme šálek kávy a prý nejlepší štrůdl v celé Africe. Též zde kupujeme speciální dvousložkový tmel na nádrže, abychom náš problém s kapající nádrží navždy vyřešili. Odpoledne pak přijíždíme od Sesriem, což je lokalita s několika kempy, kde začíná N.P. Sossusvlei.

Po registraci, zakempování v relativně levném státním kempu a malé relaxaci vyrážíme do nedalekého canyonu a potom pokračujeme k prvním velkým dunám z červeného písku, abychom mohli sledovat úžasný západ slunce. Slunce s námi trochu laškuje díky menší oblačnosti, nicméně díky měnícímu se světlu duny písku mění svojí barevnost. Užíváme si nekonečný výhled z vrcholu jedné duny a kocháme se nekonečným prostorem. 

Další den vyrážíme ještě za tmy, abychom při východu slunce již stáli na největších dunách světa. Duny jsou úžasné, pohyb v písku hodně namáhavý. Východ slunce se nekoná, protože je vyjímečně zataženo. Nacházíme proto příjemné místo k odpočinku a dopřáváme si dobrou snídani a čekáme, až se sluníčko přes oblačnost prodere. Hned vedle nás si siesty užívá i krásný Oryx.

Další naší zastávkou je oblast Deadvlei, která patří v celém Sossusvlei k nejnavštěvovanějším atrakcím. Kdysi tudy protékala životonosná řeka, ovšem časem změnila koryto a zdejší rostliny začaly usychat. Ze země tak nyní ční mrtvé pahýly a pláň vypadá jako stromový domov důchodců. Přes veškerou úctu ke skomírajícím velikánům musíme uznat, že místní stromový hřbitov vypadá skvěle, obzvláště při západu a východu slunce a rozhodně stojí za fotku. Zvláště s největší dunou na světě Big Daddy Dune jsou fotky moc pěkné. V hlubokém písku pokračujeme s našimi 4kolkami až do Hidden Vlei.

Po poledni již valíme pouští dále na jih a v pozdním odpoledni nás zaujme cedule s možností přespání na farmě. Nabídka se nám líbí a tak vjíždíme na soukromé pozemky, abychom pokračovali náročným terénem dalších 20 km až k farmě. Nacházíme příjemnou paní domácí, avšak k našemu překvapení se dozvídáme, že mají plno. Moc to nechápeme, když je kolem nás minimálně 20 km čtverečních volného prostoru. Nicméně paní domácí nám ochotně domlouvá možnost přespání na sousední farmě. Jedeme dalších 20 km k sousedovi. Fajn chasník, kupujeme u něj sušené maso, ale pohostinnosti nevyužijeme, protože se místo nachází v sedle, kde docela fouká. Až třetí farma nás vítá s otevřenou náručí a nám se líbí. Grilujeme a užíváme si teplou sprchu.

———————

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 7. - Fish River Canyon, setkání s viceprezidentem Namibie

Fish River Canyon je druhý největší kaňon na světě po Grand Canyonu v USA. Kaňon je součástí státního parku Ais-Ais Richtersveld Transfontier Park. Vstup do parku se nachází 10 kilometrů od známé vyhlídky Hell`s Bend na Hobas Restcamp. Návštěvníci se zde musí hlásit. Pokrývá délku 85 km a sestup do kaňonu je povolen pouze pro pěší turisty. Jednodenním návštěvníkům není dovoleno lézt do kaňonu. Fish River je 800 kilometrů dlouhá a je tak nejdelší řekou Namibie. Má svůj zdroj ve východních částech pohoří Naukluft. Asi po 200 km se řeka vlévá do přehrady Hardap, která je s obvodem 30 km a plochou 28 km² největší vodní nádrží v zemi.

Rybí řeka po zadržení nepřenáší vodu nepřetržitě, pouze v období dešťů se řeka může změnit v bystřinu. Během období sucha sporadické tůně zásobují vodou mnoho zvířat. Fish River Canyon začíná u Seeheimu, na dolním toku řeky. Kaňon je 161 km dlouhý, 27 km široký a až 550 m hluboký. Kaňon Fish River končí v Ai Ais a řeka se poté vlévá do řeky Orange.

Abychom se ke kaňonu dostali, pokračujeme pouští stále na jih. Když míjíme farmu, která láká na nejlepší kafe v Africe, neodoláme a stavíme, abychom si dopřáli krátkého odpočinku. Seznamujeme se s velmi milou postarší farmářkou, která nám líčí způsob farmaření v Namibii. To, že se jejich farma rozkládá na území 52 000 hektarů, že hory, které jsou součástí farmy nikdy nenavštívila nebo že na svém pozemku si majitel může dělat co chce. Též nám líčí, jak funguje zdravotní systém v Namibii, že státní zdravotnictví je tragické, ale soukromé kliniky, v případě že si člověk platí pojištění, fungují docela dobře. Kupujeme sušené maso a dostáváme výborné africké kafe. 

Po cestě také míjíme ohromnou státní farmu, která pěstuje vinnou révu, olivy a další plodiny. Nicméně naší další zastávkou je Roadhouse, který nám doporučila naše farmářka. stavíme u chalupy, která připomíná starý motorest s velkou červenou střechou, která je skutečným pokladem a „nezbytnou“ zastávkou při cestě ke kaňonu. Vnější část naznačuje interiér říše divů se starými rezavými Chevrolety a Fordy z minulé éry, zdobenými korkovými toulci a pouštní flórou. Když vstoupíte dovnitř, jako kdybyste vstoupili do Aladinovy jeskyně, velké dveře se otevírají do mezinárodního nákladního vozu, který slouží jako recepce, bar „pompstasie“ (čerpací stanice) a sortiment klasických vozidel a dopravního vybavení sestaveného s inovativním a kreativním vkusem – a pořádná dávka humoru. Mezi dekoracemi jsou umístěny stoly a kabiny několika vozů slouží v chladných zimních měsících jako bláznivá ohniště. Něco neuvěřitelného. Dáváme si stake z Oryxe a pivo. Moooc výborné. Součástí komplexu je i benzínka, čehož využíváme k doplnění paliva.

A pak už přijíždíme do kempu Hobas, který se nachází 10 km od Fish River Canyonu. Rezervujeme si místo na přespání a pokračujeme na vyhlídku, která umožňuje výhled 180 – 270 stupňů na kaňon Fish River. Zde při popíjení piva čekáme na západ slunce. Výhodou kempu Hobas je, že se již nacházíte v chráněné oblasti a můžete pozorovat východ a západ slunce nad kaňonem bez dalšího omezení. Západ slunce je nádherný.

Večeři již připravujeme za úplné tmy a přesto že máme rozdělaný oheň, jsme trvale monitorováni několika šakali. Jídlo jsme neuhlídali. V nestřeženém okamžiku nám jeden ze šakalů krade kus naší večeře.

Předposlední den našeho putování je ve znamení dlouhého přejezdu pouště směrem na sever s cílem přiblížit se co nejvíce k hlavnímu městu. K přespání si vybíráme Hardap Resort , který se nachází asi 260 km jižně od Windhoeku a zahrnuje největší přehradu v Namibii, Hardap, která se nachází na řece Fish River. Hardap je dobře známý jako rybářský ráj, kde se pro nadšence pravidelně konají každoroční soutěže. Je zde i malá rezervace Hardap Game Reserve, která  je útočištěm pro nosorožce černé, žirafy, zebry, šakaly a další zvířata a že přehrada a okolí jsou domovem jednoho z nejstrategičtějších chovů velkých bílých pelikánů v Namibii. My zde potkáváme víceprezidenta Namibie, který miluje Českou republiku a my si díky tomu užíváme výborné večeře a poslední noc v luxusním apartmánu.

Pak už jen přejezd do hlavního města, vrácení aut, přejezd na letiště a úmorná cesta přes Frankfurt domů.