2205 Champagne Rallye

Francouzský region Champagne-Ardenne dal jméno jednomu z nejskvělejších vynálezů - šampaňskému. Tento lahodný a celosvětově oblíbený mok se nesmí vyrábět nikde jinde než v údolí řeky Marna mezi městy Epernay a Remeš a my jsme se na začátku května roku 2022 tam vypravili. Místní vinaři jsou tak trochu "za vodou" a není divu, že městečko Epernay, kde plánujeme strávit pár dní, se pyšní nejvyšším HDP na hlavu v celé Francii.

čtvrtek 28.4.

Sraz všech účastníků byl naplánován v kempu Karolína kousek od Plané a postupně se nás sešlo 11 posádek. Kemp jsme měli sami pro sebe, protože se oficiálně otevírá až 1.5., což nám vyhovovalo. Přivítalo nás sluníčko, které nám umožnilo sedět venku až do setmění a následně jsme využili možnosti přesunout se do bývalého kostelíka z roku 1860, který dnes slouží jako hospůdka. To nám umožnilo probrat všechny naše plány a řádně se připravit na nadcházející rallye.

pátek 29.4.

Slunečné páteční ráno využil každý po svém a po poledni jednotlivé posádky postupně vyrazili na trasu s cílem dorazit večer do německého Sinsheimu. Bez penalizace dorazili ti, kteří přijeli mezi 18. - 20.hodinou na parkoviště P6 u technického muzea, které bylo pro náš klub vyhrazeno. Večer jsme si stihli prohlédnout nádvoří muzea a posedět u lahvinky vína u auta.

sobota 30.4.

Ráno jsme vyrazili na prohlídku muzea Sinsheim, kde se nachází neuvěřitelné množství exponátů. Viděli jsme první vyrobené auto na světě, nejrychlejší auto na světě, velké množství vojenské techniky, letadla. Mohli jsme vlézt do nejrychlejšího letadla Concorde, které cestu mezi Londýnem a New Yorkem udělalo za 3.5 hodiny.

Prohlídku jsme zakončili v místní restauraci a pak nás již čekala další přejezdová etapa ze Sinsheimu do francouzského Epernay. Když se začaly objevovat vinice, bylo jasné, že se blížíme do cíle. Byli jsme vřele přivítáni v městském kempu v Epernay, který se nachází nedaleko centra hned u vody. A protože všechny posádky dorazili v předepsaném čase, byl večer i prostor pro klábosení a posezení před auty.

Naše zážitková rallye pokračovala dalšími dny v oblasti Champagne. Počasí nám přeje a tak můžeme vyrážet na průzkum okolí na kole a degustovat různé druhy šampaňského.

neděle 1.5.

Dopoledne většina vyrazila na prohlídku okolí na kolech. Hned u kempu začínají moc hezké cyklostezky, které vedou podél vody a je možné se po nich dostat do okolních vesnic, kde je celá řada vinařství s možností ochutnávek. Počasí nám přálo, cyklovýlet byl moc hezký. Samozřejmě jsme nemohli vynechat krátkou ochutnávku v jednom menším vinařství, kde nás obsluhoval sám pan majitel a bylo to moc příjemné.

Odpoledne jsme pěšky vyrazili přes centrum města, kde jsme se prošli po proslulé ulici Avenue de Champagne, na níž leží proslulé vinařské domy, např. Moët et Chandon. Podle místních se jedná o nejbohatší ulici na světě, a to právě díky milionům lahví šampaňského uchovávaných v podzemních sklepeních pod dlážděním této ulice.

Na konci ulice sídlí též vinařství Champagne de Castellane, kde jsme absolvovali prohlídku a degustaci. Dům, založený v roce 1895, vyrábí jak vintage, tak neročníkové cuvee a také blanc de blancs Chardonnay Champagne. Dům je v současné době ve vlastnictví Laurent-Perrier.

pondělí 2.5.

Pondělní den jsme využili k dalšímu většímu výletu na kolech. Projížděli jsme krásnými vesničkami, vinicemi … A navštívili jsme též vesnici Hautvillers, která leží na svazích vysoko nad řekou Marna. Zde je mimo jiné bývalý benediktinský klášter Abbey Saint-Pierre z roku 650, kde na konci sedmnáctého století mnich Dom Perignon zdokonalil princip výroby šampaňského, a je tak vlastně považován za "otce zakladatele".

Nebylo zde příliš turistů a tak jsme mohli projíždět uličkami s typickými vývěsními štíty a oddávat se pohledům na nekonečné vinohrady. Navštívili jsme kostel, kde je Dom Perignon pochován a dali si lahev šampusu abychom připili jeho úspěchu.

Na večer nás pak čekal výlet autobusem do Royal Champagne, kde nás čekal fantastický výhled na vinice, degustace šampaňského a společná výborná večeře v salonku vyčleněném jen pro nás, s kuchyní s michelinskou hvězdou. Myslím si, že to byl nezapomenutelný zážitek pro všechny. A po cestě jsme měli ještě cestu zpříjemněnou zastávkou na hezkých místech s přípitkem od sponzora zájezdu - firmy Blue Rent :).

Šumivé víno ze Champagne si podmanilo celý svět, jen do Česka se ročně doveze asi 700 000 lahví. Vinaři po celém světě se pokoušejí o podobné sekty, jaké vznikají na francouzských vinicích, nikdy se jim to však nepodaří. Kouzlo šampaňských vín totiž spočívá v unikátnosti regionu Champagne, který ovlivňuje několik faktorů. Mezi ty zásadní se řadí specifické křídové podloží, klima na severovýchodě Francie a střídání kontinentálního a oceánského klimatu.  A tušíte, jaké je nejdražší šampaňské na světě? Do historie se zapsalo třeba Veuve Clicquot 1841, které se v roce 2010 našlo ve vraku lodi nedaleko Alandského souostroví v Baltském moři a vydražilo se za 30 000 eur. Ještě daleko vyšší cenu byste zaplatili za cuvée Gout de Diamant Brut z produkce Diamond Champagne – na lahvi je etiketa z osmnáctikarátového zlata a v té září devatenáctikarátový diamant. Takový přípitek vyjde na 40 000 000 Kč. A co jsme zažili v Champagne regionu v dalších dnech my?

úterý 3.5.

Úterní dopolední program byl individuální. Někteří opět vyrazili na kola, někteří jen relaxovali u aut, někteří zvolili procházku do centra městečka Epernay.

Po obědě jsme opět autobusem vyrazili do jednoho z místních vinařství, abychom otestovali další vzorky šumivého moku. Konkrétně jsme navštívili farmu Champagne Roger Manceaux v krásné vesničce Rilly-la-Montagne, typické vesnici v srdci Montagne de Reims, kde nás Patrick MANCEAUX se svojí dcerou provedli celou procedurou pěstování a výroby šampaňského. Jejich rodina se stará o svých 12 hektarů vinic v Premier Cru a Grand Cru. Pěstují tři klasické hrozny šampaňského: Meunier, Pinot Noir a Chardonnay a musíme konstatovat, že jejich rodinný podnik to dělá skvěle. Ve večerních hodinách jsme poseděli u našich obytňáků a pokračovali v degustaci různých druhů šampaňského a při té příležitosti zároveň zapili Alanovo významné jubileum.

středa 4.5.

Hned ráno jdeme blahopřát Fialkám k jejich novému autu, se kterým do Champagne dorazili 2 dny po jeho převzetí. K přípitku máme ideální podmínky, lahví šampaňského je dost. Už jsme si zvykli, takže většina již šampaňské i snídá.

Dopoledne vyrážíme na další poznávací tour na kolech po okolí. Využíváme krásné cyklostezky podél kanálu a následně samozřejmě míříme do vinic, abychom opět našli nějaká otevřená vrata do dvora, kde budou ochotni nám nalít, tedy dát nám otestovat jejich výrobky :).

Před druhou hodinou musíme být zpět u aut, protože přesně ve 2 odjíždíme autobusem na další řízenou degustaci. Konkrétně do André Chemin, kde od roku 1948 začal André Chemin vyvíjet vlastní šampaňské a prodávat je pod svým jménem. Dnes se o vinařství stará již třetí generace, která pokračuje ve výrobě pod jménem Sebastianova dědečka a skvělé na tom je, že Eva je původem z Čech a stále umí výborně česky.

Champagne André Chemin je rodinná a nezávislá firma s produkcí padesáti pěti tisíc lahví šampaňského ročně a zásobou dvou set tisíc lahví ve sklepě, nutných k pokrytí poptávky zákazníků. Díky češtině se dostáváme až do úplných tajů výroby šampaňského a proto i degustace je mnohem zodpovědnější než v předchozích dnech :).

Na večer využíváme pohostinnosti kempu v Epernay, kde nám umožnili na travnatém place uspořádat večerní párty, které se opravdu vydařilo a to i díky Danečkovi, který obstaral skvělý proviant, který perfektně zásobil naše chuťové buňky spolu s lahvemi šampaňského.

čtvrtek 5.5.

Dopoledne se dá opsat z předcházejícího dne. Někteří vyrazili na kolech do vinic, někteří relaxovali a někteří vyrazili do městečka. A ve 2 hodiny opět odjezd autobusem na degustaci, konkrétně do Champagne Tribaut, které se nachází v Hautvillers , terroir klasifikovaném jako 1er cru, který se nachází v srdci velkého údolí Marne , kde žil mnich Dom Pérignon. Toto vinařství též pěstuje tři odrůdy šampaňského na více než 12 hektarech ( Pinot Noir, Meunier a Chardonnay ), což umožňuje rozvoj pestré škály. Jejich místnost pro degustace s výhledem na vinici je perfektní.

Večer vyrážíme v Epernay do místní restaurace, kterou máme sami pro sebe díky Martinovi L. Hospoda sice nemá michelinskou hvězdu, ale menu je stejně výborné a atmosféra úžasná. Během večeře proběhne též vyhodnocení soutěže, kterou připravil sponzor akce firma BlueRent :). Úžasný večer.

Bitvou u Verdunu bývá lidově nazývána každá velká přestřelka. „Je tam ran jak u Verdénu“ nebo „střílí se tam, jak u Verdénu“ se používá i tehdy, když se hokejistům nebo fotbalistům zadaří a střílí jeden gól za druhým. Skutečná bitva u Verdunu ale byla opravdovým masakrem, o němž se navíc mnoho historiků později domnívalo, že celá tato akce, kde zemřelo tak mnoho lidí, neměla málem žádný opravdu strategický význam.

pátek 6.5.

Hned po snídani vyrážíme do Remeše, kde je naším cílem hlavně jeden z největších architektonických skvostů středověké Francie. Čím je pro našince chrám Svatého Víta, tím je pro Francouze katedrála Panny Marie (Notre-Dame) v Remeši, místo korunovace francouzských králů. Monumentální hlavní loď katedrály byla koncipována s důrazem na dostatečný prostor pro korunovační průvody a zástupy přihlížejících. Vnější dominantou jsou dvě 81 m vysoké věže, které se podle původních plánů měly tyčit až do výše 120 m! Ve zvonici jižní věže jsou dva obří zvony, z nichž jeden nese jméno „Charlotte“ a váží skoro 11 tun! Ke katedrále přiléhá arcibiskupský palác (palác Tau), kde jsou k vidění vzácné gobelíny a pokladnice s množstvím vzácných předmětů, z nichž k nejvíce ceněným patří Svatá Ampule, obsahující olej, kterým byly pomazáváni francouzští králové.

Po prohlídce katedrály pak někteří vyrazili na další památky a někteří zvolili návštěvu některého z místních občerstvovacích zařízení. Ať už jsme si dali větší gáblík nebo jen kafčo s něčím sladkým, nikdo nebyl zklamán. Francouzská kuchyně je prostě francouzská kuchyně.

Po návratu z Remeše do Epernay nás čeká balení a přesun do Verdunu, kde máme rezervovaný kemp. V kempu je příjemná hospůdka, možnost objednání pečiva na ráno, možnost servisu. Jen pán majitel v recepci povídal, že už se na nás těšil a že věděl, že auta budou veliká, ale přesto ho překvapilo, že jsou tak veliká :). Ale nakonec jsme se bez problémů vešli a užili si příjemný večer.

sobota 7.5.

Sobotní dopoledne bylo zasvěceno památkám 1. světové války v okolí Verdunu. První světová válka se neubírala směrem, který si centrální i dohodové mocnosti přály.

Prusko bylo zcela vyčerpáno, Rakousko-Uhersko na tom bylo ještě hůř a na bitevním poli sklízelo jednu porážku za druhou a ani mocnosti Dohody na tom nebyly zrovna dobře: Anglie byla poutána ponorkovou válkou a nechtěla do pozemních bojů, Rusko chtělo napadnout Rakousko-Uhersko, Bulharsko a Turecko. Falkenhayn se rozhodl, že potřebuje zlomit Dohodu, a to tvrdým úderem na západní frontě. Proto se na konci roku 1915, po celkovém selhání pruské strategie bleskové války, rozhodly vypracovat novou strategii. Zákopová válka již nebyla udržitelná, zemi vyčerpávala a bylo jasné, že musí přijít rozhodující úder, který celou válku ukončí, nebo alespoň výrazně změní. Tímto úderem se měla stát právě bitva u Verdunu. Říšský kancléř a císař Vilém II. tehdy pronesl: „Budeme bojovat do posledního muže a do posledního groše.“

Bitevní pole u Verdunu mělo v únoru 1916 rozhodnout o dalším vývoji první světové války. Jedná se o tvrdou vápencovou plošinu kolem řeky Meusy, jíž tvoří souvislý pás kopců s hlubokými srázy sbíhajícími se k řece. Kopce jsou hustě zalesněné a každé údolí má přitom nějaký vodní tok ústící do Meusy. Verdun se jevil jako ideální místo s přirozeným systémem opevnění. Samotné město Verdun mělo v té době kolem 20 tisíc obyvatel.

Verdun měl přitom pro Francii strategický význam a generál Falkenhayn doufal, že jeho pád způsobí I pád celé Francie.

V bitvě u Verdunu ztratilo za deset měsíců život přibližně 436.000 vojáků na pruské straně a 535.000 na straně francouzské. V této bitvě dopadlo na těsný prostor fronty asi 1.350.000 tun oceli a na každý hektar této země o celkové rozloze pouhých 260 km2 dopadlo asi 50 tun nábojů.

Bitva předznamenala vítězství Dohody a porážku centrálních mocností. Díky své krvavosti se stala jednou z největších bitev první světové války a kvůli velkému počtu padlých vojáků bývá označována jako verdunský mlýnek na maso.

V okolí je celá řada památek. Na jednom z obrovských verdunských hřbitovů, kde se do nedohledna prostírají vyrovnané řady bílých křížů, stojí vysoká socha ženy s tragickou tváří, která si klade prst na němá ústa. Na úpatí sochy je nápis: „Buďte tiše, hrdinové odpočívají.“

Kromě hřbitova jsme navštívili též muzeum a několik dochovaných pevností.

V odpoledních hodinách následoval přesun do Německa na STPL Grünborn, který se nachází ve vinařství, které je nedaleko města Mannheim. Tradice vinařské rodiny sahá až do roku 1528. A musíme potvrdit, že v západní Falci pěstují a vyrábí skvělá německá vína, která jsme měli možnost ochutnat.

Závěrečný večer byl skvělý a i díky teplu jsme si jej maximálně užili. Ideální místo na rekapitulaci celé Champagne Rallye.

Následující den již byl určen k přesunu do Čech, což všechny posádky bez problémů zvládly.

Co říci na závěr. Účastníci akce se shodli na tom, že se akce maximálně vydařila. Po celou dobu panovala skvělá nálada a úžasná přátelská atmosféra. A všichni jsme se shodli na tom, že i v budoucnu se podobných akcí s klubem rádi zúčastníme. Všem ještě jednou velké díky za účast a skvělé zážitky.

Videozáznam z celé akce je možné si pustit ZDE.