2207 Albánie - cesta přes Severní Makedonii

Po velmi pozitivní zkušenosti z loňské cesty po balkánských zemích (Rumunsko a Bulharsko) jsme se letos rozhodli při cestě na loď, kterou máme letos rezervovanou na ostrově Corfu, prozkoumat další balkánský stát - Albánii.

Na cestu se vydáváme ve čtvrtek 30.6. po D1 přes Slovensko a Maďarsko, kde plánujeme strávit první noc. Elektronické známky pro SK a HU kupujeme ještě před cestou přes internet, ceny odpovídají informacím, které jsme zveřejnili v nedávném článku. Cesta probíhá bez větších problémů.

Pro přespání v Maďarsku jsme zvolili již z loňska vyzkoušené místo v blízkosti Hinduistického kláštera nedaleko Srbských hranic. Zajímavostí bylo, že jsme se na tomto hezkém místě potkali s dalšími 5ti obytnými auty z Čech :).

Další den pokračujeme směr jih. Standardní problém je opět na Maďarsko-Srbských hranicích, kde se díky maďarským celníkům zasekneme na 2 hodiny ve frontě s popojíždějícími německými Turky, což je solidní zážitek. Přejezd po srbské dálnici je bezproblémový a docela rychlý, takže odpoledne vjíždíme do Severní Makedonie, kde hned za hranicemi tankujeme naftu za rozumný peníz a vjíždíme do parku Mavrovo.

Národní park Mavrovo je největší národní park na území Severní Makedonie. Nachází se na západě země, v blízkosti města Gostivar a hranice s Albánií. Park se rozkládá ve stejnojmenném pohoří a moc se nám tam líbí. Večer parkujeme v parku u vesničky Ribnica v blízkosti horské bystřiny a v místě, kde je možné dotankovat pitnou vodu z přírodního zdroje.

Ráno pokračujeme parkem na jih a po pár kilometrech stavíme u Kláštera svatého Jovana Bigorského, což je pravoslavný klášter nacházející se poblíž silnice spojující města Debar a Gostivar. Klášterní kostel je zasvěcen svatému Janu Křtiteli. Přivítání místními mnichy je velkorysé, jsme pozváni na čaj a kafe a je nám umožněno si prohlédnout všechny významné prostory kláštera. Úžasný zážitek.

Pokračujeme podél Ohridského jezera a následně překračujeme hranice do Albánie. Výhled na hory nám kazí krátká buřina. Naší další zastávkou je krásný turecký most z roku 1715, který stojí poblíž vesnice Miraka asi 20 kilometrů od Elbasanu. Byl vybudován přes řeku Shkumbin na historické cestě Via Egnatia.

V Elbasanu směňujeme peníze za albánské leky a pokračujeme přes hory stále na jih až k moři. Ještě než dorazíme na místo, kde plánujeme přespat ještě stihneme prohlídku Benátské pevnosti Bashtova, která stojí jižně od Drače, poblíž ústí řeky Shkumbin na strategické pozici, která umožňovala kontrolu nad rozsáhlým územím podél pobřeží Jaderského moře. Mimořádná je zejména tím, že byla velice neobvykle postavena uprostřed polí bez jakékoliv přírodní ochrany. Ve středověku byla Bashtova známa jako říční obchodní přístav, který byl jedním ze středisek vývozu obilí a dalších plodin z přilehlé úrodné oblasti. Ležela rovněž při historické obchodní stezce Via Egnatia, která spojovala dnešní albánské pobřeží s vnitrozemím Balkánského poloostrova.

Večer pak stojíme přímo na pláži v blízkosti plážového baru, kde jsou velmi vstřícní a i večeře z krevet je výborná.