2212 Sněžník - advent s CCC
Nastal adventní čas a tak se většina klubu vydala strávit 2. adventní víkend na Stellplatz Sněžník u Děčína, kam nás pozval majitel, kamarád a zároveň člen Concorde clubu Martin Liesel s rodinou.
V pátek během odpoledne až do večera postupně na stellplatz přijelo 15 obytných vozů, převážně členů Concorde clubu.
Okolo šesté hodiny jsme hromadně vyrazili na večeři do blízké restaurace Švýcarský dům, kde o nás bylo velice dobře postaráno. V 18:30 hodin Martin zahájil náš advent na Sněžníku a pokračovali jsme večeří a volným programem kdy nám hrála k poslechu a tanci místní kapela. Mimochodem velice dobře. Večer jako vždy se protáhl do nočních až ranních hodin. Opět vydrželo silné jádro .
V sobotu jsme vyrazili na přilehlou rozhlednu Děčínský Sněžník, která má výšku 33 metrů a 153 schodů nachází se v nadmořské výšce 723 m.n.m. v roce 1864 ji nechal postavit František Antonín Thun Drážďanský architekt Hänel původně trigonometrickou věž, s rozvojem turistického ruchu za poplatek zpřístupnil výletníkům roce 1936 poprvé na území tehdejšího Československa byl zachycen televizní signál (vysílaný z Olympisjkých her v Berlíně). Celková rekonstrukce proběhla v roce 1992. Když jsme dorazili do místního občerstvení někteří už řádně zmoženy, tak nás čekalo překvapení v podobě moc dobré zelňačky, kterou podával Marťas se svou přítelkyní Luckou.
Bohužel byla mlha, ale i přes špatný výhled z rozhledny, měl výšlap své kouzlo, protože už v pátek večer začalo sněžit a bylo všude bílo.
Po návratu jsme zakotvili v pergole na stellplatzu, kde jsme si udělali ochutnávku svařáků a vánočního cukroví. Na pátou hodinu jsme se začali přesouvat ke kapli Panny Marie v Jílovém, kde byl koncert Jílovského pěveckého sboru a po skončení byla venku přistavena největší česká zvonohra, kterou nám představil zvonař p. Manoušek. Na zvonohru přijela zahrát paní Rosemarie Seuntiens z Holandska, s programem ROAMING BELLS. Tento koncert byl neskutečný zážitek a myslím si, že v každém zanechal něco krásného. Zahřívali jsme se pomocí svařáků a tance.
V neděli v 10:30 hodin jsme odjeli směr pevnost Königstain mimochodem se jedná o nevětší vojenskou pevnost a hrad v Evropě. V adventním čase zde probíhají nádherné trhy z doprovodným programem.
Zde je něco málo z historie této pevnosti myslím si, že to určitě stojí za zmínku.
Stolová hora pod Königsteinem patřila kdysi v dávných dobách k Českému království, dnes si musíte zajet kousek za české hranice, k našim německým sousedům. Na pevnost Königstein se vydejte do Saského Švýcarska, přibližně patnáct kilometrů od státních hranic. Pevnost leží nad stejně nazvanou obcí na levém břehu řeky Labe. Historický objekt byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1955. Celý objekt pevnosti je velmi rozsáhlý (rozkládá se na ploše 9,5 ha), vyhraďte si tedy raději na poznávání přinejmenším půl dne.
Již při přiblížení se k pevnosti vás přepadne pocit o úžasně velkém objektu, který určitě zdoláte, protože tady jsou instalovány dva výtahy. Skalní plošina v nadmořské výšce 247 m vám odhalí přes padesát rozmanitých staveb a stavbiček. Jakmile se ocitnete na pevnosti, otevře se vám hned z několika míst překrásný výhled do údolí řeky Labe, na Saské Švýcarsko a rovněž na východní výběžky oblasti Krušné hory. Trasa kolem hradeb měří kolem dvou kilometrů a ohromující výhledy určitě stojí za procházku. Hradby jsou vytvořeny z pískovcového kamene a dosahují výšky až 42 metrů.
Při prohlídce pevnosti Königstein uvidíte mezi jiným nejstarší dochovaná německá kasárna z let 1589-1590, hradní kapli, hladomornu, první posádkový kostel v Sasku z roku 1676 nebo nejhlubší studnu v Sasku s hloubkou 152,5 m. Při stavbě studny se těžila denně hornina o objemu kolem osmi kubických metrů. Do doby, než byla postavena studna, sloužily k získávání vody rezervoáry na dešťovou vodu. Zajímavostí je zde nejvyšší bod kraje – plošina dubu, kde prý není bouřky, aby sem neuhodil blesk.
Na Königstein se během válečných dob uchylovali kurfiřti a vévodové, protože tady našli bezpečí. Pevnost fungovala jako letohrádek, lovecký zámek i jako státní vězení. Vojenský význam nebyl zrovna velký, i když například Johann Eberhard von Droste zu Zützen odtud velel své armádě.
Na pevnost Königstein se vydejte s chutí, protože sem jezdí hodně českých turistů a jsou zde na ně perfektně připraveni – informační materiály obdržíte ve své rodné řeči. Pořídit si v češtině můžete i průvodce po pevnosti Königstein, orientační plánek a informační leták. Dopřát si můžete audioprůvodce. Informace v češtině získáte i ke krátkodobým výstavám ve zdejších prostorách. Po příjezdu zpět na stellplatz jsme se všichni rozloučili a popřáli krásný adventní čas a někteří z nás odjeli ve večerních hodinách zapálit druhou adventní svíčku domů.