2301 Egypt a Jordánsko
V minulosti jsme většinou s přáteli slavili Silvestr s obytňáky v Alpách, avšak letošního Silvestra jsme se rozhodli, i z důvodu nejasných podmínek lyžařských areálů, pojmout trochu jinak. Na podzimním srazu klubu slovo dalo slovo a tak jsme mohli ve velmi slušné sestavě udělat rezervaci na let včetně ubytování na Blízký východ. A akce to byla hodně povedená.
26.12. v brzkých ranních hodinách se potkáváme na Ruzyňském letišti a odlétáme směr Taba, která leží na Sinajském poloostrově u Rudého moře a je skvělým výchozím bodem pro výlety všeho druhu. Je možné se odsud vypravit do tří dalších států – Izraele, Jordánska a Saúdské Arábie. Prohlédnout si můžete například podmořskou observatoř a delfinárium v přístavu Eilat, Zeď nářků v Jeruzalémě nebo bájné skalní město Petra. Koho více láká vnitrozemí, ten může navštívit krásný klášter svaté Kateřiny, posvátnou horu Sinaj nebo jsou zde stále k vidění kromě neuvěřitelně krásné přírody také plameňáci, volavky nebo majestátní orli.
Jako svojí základnu jsme zvolili resort Mosaique Beach Resort Taba, který nám poskytl skvělé zázemí. Pokoje s výhledem na moře - náš požadavek, že potřebujeme pokoje vedle sebe a ty nejlepší v počtu 8, na začátku personál na recepci trochu vykolejil, nicméně po obsazení baru se slovy, že se do vyřešení nehneme a po zapojení hlavního manažera vše klaplo a postupně veškerý personál pochopil, že jsme přeci jen trochu jiná skupina :).
První dny jsme věnovali šnorchlování, koupání v moři, relaxaci, ale i oslavám narozenin a tvořením zábavy pro celý resort (karaoke, show v podobě vítěztví v soutěži o nejsilnějšího muže, ...). Postupně jsme se stali miláčky publika :):).
Ve středu někteří vyrazili do Izraele a v pátek jsme podnikli společný výlet do Jordánska k jednomu z divů světa, do města Petra. Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí (Vádí al-Araba). Bylo založeno pravděpodobně mezi 3. století př. n. l. a 1. století n. l. V tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby byly vytesány do pískovce. Město dosáhlo největšího rozkvětu a významu kolem roku 62 př. n. l., kdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí. Petru opustili poslední obyvatelé po druhém ničivém zemětřesení v 6. století n. l. Údolí upadalo postupně v zapomnění. Stala se tajemstvím místních beduínů, kteří existenci skalního města pečlivě skrývali před světem. Prvním Evropanem (od dob křižáckých výprav), jenž spatřil Královskou hrobku v Petře, byl roku 1812 švýcarský badatel a cestovatel Johann Ludwig Burckhardt, který cestoval ze Sýrie do Egypta v přestrojení za Araba.
Cesta do Petry byla pestrá. Velmi brzo ráno jsme vyrazili z resortu do nedalekého přístavu, kde jsme se nalodili na rychlý katamarán, který nás převezl do Jordánska. Po vstupních formalitách na nás čekal privátní bus, který nás převezl přes poušť až k památce, kde jsme po obědě měli cca hodinový zajímavý výklad a následně si detailně město sami pečlivě prohlédli. Zajímavé je, že je pořád do některých hrobek relativně volný vstup, některé jeskyně jsou i v dnešní době využívány beduíny. Návštěva tohoto místa byl skutečně nezapomenutelný zážitek.
Pak už následovala jen oslava Silvestra, kterou si určitě v našem podání dokáže každý představit a po vystřízlivění a menší relaxaci následná cesta domů.
Skvělá parta, solidní počasí, spousty jídla a pití ... Co více si přát. Tak ať nám to v tom novém roce všem skvěle sviští.