Jak zvládnout návrat z dovolené
Pro někoho může být aktuální, jak zvládnout návrat z dovolené
Jak zvládnout návrat z dovolené v pohodě
Celý rok se člověk těší na dovolenou a najednou je to tady. Je třeba se rychle připravit, dokončit doma i v práci vše potřebné a hurá za odpočinkem. Jak už to ale bývá, týden, dva, tři utečou jako voda a je čas vrátit se ke každodenním povinnostem a samozřejmě také do zaměstnání. A ne vždy je to snadné. Naopak. Návrat z dovolené bývá pro mnoho lidí velký šok. Shon a stres spojený se zapojením do pracovního procesu po návratu z dovolené nás často stojí mnoho sil, které jsme v průběhu dovolené načerpali. Proto jsme pro Vás připravili několik rad a tipů, jak vše zvládnout.
Vše začíná výběrem dovolené
Už samotný výběr dovolené může mít vliv na to, jak si dovolenou užijeme a samozřejmě i na to, jak se po ní budeme cítit. Jistě, stát se může i to, že přes veškerou snahu se dovolená nepovede dle našich představ (v tomto směru hodně záleží i na našich očekáváních).
Než si dovolenou vybereme, určitě stojí za zamyšlení:
· výběr vhodného termínu (s ohledem na počasí v dané destinaci, na množství návštěvníků, na ceny, na termíny v zaměstnání nebo ve škole, na předem plánované akce atd.)
· volba místa dle našich přání či přání rodiny, ale zároveň se zohledněním našich možností
· s kým pojedeme (opravdu chceme jet s kolegy z práce či s tchýní?)
· zda jsou naše očekávání reálná (tím se vyhneme zklamání, například v březnu asi nebude v Chorvatsku 30° C, hotel s 2 hvězdičkami nebude na úrovni toho se 4, jen díky dovolené se neurovnají partnerské spory a nové síly se nedostaví ze dne na den)
Ne každá dovolená přináší odpočinek
Dnešní trend vybírání volna po dnech, abychom ukořistili co nejvíce zážitků, je nešťastný. Když zamíříme jeden prodloužený víkend do Alp, pak si vezmeme dva dny na termální lázně v Maďarsku a ještě tentýž měsíc stihneme šplhat v Tatrách, pro svoje zdraví a odpočinek neuděláme zhola nic.
Pokud své volno pojmeme jako nekonečný večírek prošpikovaný hektickými společenskými akcemi, nelze předpokládat, že se v práci objevíme čerství jako rybičky.
Jak dlouhá má být dovolená, aby to bylo správně?
Pokud se skutečně chceme odreagovat a odpočinout si, měla by trvat nejméně 14 dní. Tohle zákoník práce jasně stanoví. Nikde by nemělo nastat, že si musíme dva týdny vyhádat. Je skvělé, když zaměstnavatel dokáže na pracovišti vytvořit takové klima a podmínky, abychom nemuseli trnout hrůzou, co bude, až se vrátíme. Třeba tím, že zajistí brigádníky nebo přenese pravomoce na kolegy.
Delší dovolená je lepší i pro zaměstnavatele
Je v zájmu zaměstnavatele, aby si jeho lidé vybírali delší bloky volna. Když se vrátí člověk, který umí dokonale vypnout, má to obrovský vliv na jeho výkonnost. Naopak krátká dovolená častokrát znamená hlavně stres a snížení výkonu.
Rozumný zaměstnavatel by se měl těšit z toho, když jeho lidé relaxovat umějí, ale současně respektovat, že každý pojímá dovolenou jinak. Někdo je paradoxně klidnější, když zůstane na příjmu a může si denně probrat maily, jiný zase raději volí místo, kde není dostupný.
Někdo by rád vypnul, přeje si to, ale nejde mu to, což představuje tu nejhorší variantu. Sice se na dovolenou těší, ale když nastane, už se strachuje, co bude, až skončí. Je proto dobré se na dovolenou připravit, abychom mohli ve svém volnu na práci zapomenout.
Příprava pro klidnou dovolenou
S přípravou odjezdu na dovolenou je dobré začít včas. Nejde jen o zařízení potřebných „papírů“, výměnu peněz a balení zavazadel, ale také o přípravu doma i v zaměstnání.
Na co bychom měli pamatovat?
V zaměstnání:
· Dokončit všechnu rozdělanou práci a nezačínat nic nového.
· Vyřešit „problémy“, o kterých víme (nenechávat je na pak s tím, že ono to nějak dopadne).
· Kolegy a obchodní partnery informovat v předstihu o své dovolené.
· Na e-mail nastavit automatickou odpověď s uvedením od kdy do kdy jsme pryč a kdo nás v době naší nepřítomnosti zastupuje.
Doma:
· Připravit nebo zorganizovat něco, na co se budeme po návratu těšit.
· Uklidit domácnost tak, abychom nemuseli hned po návratu řešit tento problém.
· Nakoupit trvanlivé potraviny nebo je zamrazit, abychom po návratu nemuseli hned jít na nákup.
· Domluvit se s příbuznými, přáteli nebo sousedy na zalévání kytek a kontrole bytu.
Jak elegantně zvládnout přechod z dovolené do zaměstnání?
· V prvé řadě si dovolenou náležitě vychutnat a zejména poslední dny dovolené si užívat (zapomenout na to, co bude v práci nebo doma, zapomenout na pracovní e-maily).
· Přijet o nějaký den dřív, abychom se na úklid domácnosti nemuseli vrhnout, sotva položíme kufry. Samozřejmě záleží na tom, jestli se vracíme po týdnu na chalupě nebo po měsíci z Ameriky, kdy si tělo musí srovnat biorytmus po přeletu časových pásem. Tam je jeden dva dny doma přímo nutný, aby byl čas vybalancovat rozhozený spánkový režim.
· Po návratu zavřít oči nad nepořádkem a nesnažit se vše udělat hned – vybalit, vyprat, uklidit, nakoupit, odpovědět na všechny e-maily.
· Stanovit si priority a udělat jen to nejdůležitější.
· Ulehnout co nejdřív do postele, hodně pít a jen lehce jíst.
· Udělat si čas sami na sebe.
· Hýbat se a sportovat.
V zaměstnání:
· Do pracovního procesu vstoupit zvolna, naplánovat si na první den volnější program.
· Po návratu zjistit, co se v době naší nepřítomnosti událo,
· Stanovit si priority, řešit nejprve to nejdůležitější, co nepočká.
Když se po dovolené dostaví únava
Příčin, proč se po dovolené necítíme odpočatí, může být mnohem více. Pokud nestihneme před odjezdem dokončit velký pracovní úkol, celou dovolenou se nám to honí v hlavě, musíme kvůli tomu dokonce i z dovolené volat klientům a v práci pak musíme honem začít pracovat na sto padesát procent, abychom to zvládli, můžeme být po návratu do práce tak unavení, jako kdybychom na dovolené vůbec nebyli. A určitě se shodneme, že vyčerpání sotva dva týdny po dovolené je poněkud paradoxní.
Pokud jsme se na dovolené alespoň trochu hýbali, je dobré v těchto aktivitách pokračovat také během pracovního roku.
Je důležité, abychom si našli v denním rozvrhu čas sami na sebe. Sport je jednou z možností, jak ho využít. Těmi dalšími může být třeba návštěva kin, divadel a výstav.
Několik základních rad, aby návrat z dovolené nebolel
Co udělat před dovolenou
- Nenechávejte si resty. Před nástupem na dovolenou se vyplatí vyčistit si stůl. Lépe tak dokážete vypnout a při návratu do práce si ušetříte nervy.
- Zanechte na mailu automatickou odpověď s oznámením, že jste na dovolené. Připojte informaci, kdy se vracíte a kdo vás zastupuje.
- Vezměte si nejméně dva týdny dovolené v kuse. Podle zákoníku práce na to máte nárok a je to minimum k tomu, aby člověk dokázal zapomenout na práci a skutečně relaxoval.
- Nejezděte na dovolenou s kolegy, které vidíte každý den. Těžko se tak vyhnete hovorům o práci.
- Nezůstávejte během dovolené doma. Pokud nezměníte prostředí, pořádně si neodpočinete.
Co udělat před návratem do práce
- Nevracejte se z dovolené až den před nástupem do práce.
- Pokud letíte z exotické dovolené přes časová pásma, plánujte tak, abyste doma mohli zůstat po návratu aspoň dva dny. Oslabený organismus potřebuje čas na aklimatizaci.
- Nevrhejte se hned po příjezdu z dovolené na úklid bytu. Naopak - ještě odpočívejte, běžte brzy spát, hodně pijte a nepřehánějte to s jídlem.
- Tam, kde to jde, si domluvte pro první den až dva jakýsi ochranný režim. Neplánujte důležité schůzky či porady, abyste měli čas přeladit.
V práci je dobré nezačínat hned tím nejnáročnějším, pokud je to možné. Můžete se věnovat likvidaci jednorázových restů, něčemu, co se sice za tu dobu nahromadilo, ale co jde zvládnout a co má jasně vymezený začátek a konec, například vyřídit korespondenci, odeslat výkaz, který jste zapomněli předtím odeslat a podobně. Pokud máte možnost a šéf vás nenutí, náročnější věci si nechte na odpoledne nebo na druhý den.
Hana Hůlová, Svět zdraví