Jak připravit tělo na těhotenství
Vliv stravy a cvičení na plodnost, a to i u mužů.
V přírodě nastává období charakterizované růstem a zrozením. Nevyhýbá se ani nám, lidem, a tak je zřejmé, že mnoho párů pocítí touhu završit svůj láskyplný vztah zplozením potomka.
Těhotenství je krásné období v životě ženy, ale také velká zátěž pro její organismus. Je proto určitě vhodné připravit své tělo po fyzické i psychické stránce tak, aby bylo schopno nejen počít dítě, ale i unést zátěž, kterou s sebou přináší těhotenství a samotný porod.
Je zřejmé, že čím zdravější je nastávající maminka, tím zdravější a klidnější bude její děťátko. S přípravou na těhotenství by oba rodiče měli začít asi šest měsíců předem a v nastaveném režimu by měli pokračovat i v průběhu těhotenství a následně při kojení. Toto období života je pro malého človíčka nesmírně důležité a dává mu dobré základy do života.
Co ovlivňuje plodnost?
Aby mohlo být počato a donošeno zdravé dítě, je dobré se zaměřit na několik režimových opatření, která si postupně probereme. Základem je samozřejmě zdravé stravování, nicméně roli hrají také včasná detoxikace, úprava váhy, kontrola zdravotního stavu, přiměřená pohybová aktivita a zdravý životní styl. Níže si rozebereme, co každý bod znamená konkrétně.
Čistota půl zdraví, vnitřní očista celého organismu
Před plánovaným otěhotněním je důležité provést očistnou kúru. V průběhu těhotenství již na detoxikaci nebude takový prostor, aby nedocházelo ke zvýšené zátěži plodu odpadními látkami. Z těchto důvodů se v těhotenství a při kojení nesmí zahajovat intenzívní detoxikace.
Pro detoxikaci je zdaleka nejdůležitější dostatečný pitný režim a vyrovnání případného překyselení organismu. Pokud začne budoucí maminka s detoxikací včas (2-3 měsíce před otěhotněním), dojde k odplavení převážné většiny odpadních látek. V takovém případě lze v detoxikaci pokračovat i v těhotenství, protože hladiny toxinů již nebudou tak vysoké, aby ohrožovaly vyvíjející se plod.
Tělesná hmotnost přímo ovlivňuje schopnost otěhotnět
Podle údajů Americké Společnosti pro Reprodukční Medicínu souvisí s váhou přibližně dvanáct procent ze všech případů neplodnosti. Příliš nízká nebo naopak vysoká váha u žen způsobuje nepravidelnosti cyklu a ovulace.
Příliš nízká hmotnost s minimem tělesného tuku snižuje významně produkci estrogenu, který ovlivňuje reprodukční cyklus. Extrémně nízká tělesná váha může vést k úplnému vymizení menstruace a ztrátě plodnosti.
Při obezitě, kdy je příliš mnoho tělesného tuku, se naopak produkce estrogenu zvyšuje a pak působí podobně jako antikoncepce (potlačuje zrání vajíček). Obezita tak představuje výraznou překážku při léčbě neplodnosti.
Nadváha však neovlivňuje pouze ženskou neplodnost, ale má vliv také na muže. Příliš nízkáhmotnost u mužů omezuje tvorbu spermií. U obézních mužů klesá celková produkce semene a zvyšuje se podíl špatných a málo pohyblivých spermií.
Plodnost může snížit špatný zdravotní stav
Kontrola zdravotního stavu před otěhotněním je nesmírně důležitá. Plodnost totiž mohou ovlivňovat některé zdravotní obtíže. Patří sem například neléčená cukrovka, sexuálně přenosné nemoci, onemocnění štítné žlázy, celiakie a další nemoci, které mohou být velmi často přehlíženy.
Přítomnost bakterií ve spermatu může mít negativní vliv na mužskou plodnost. Nechte si také zkontrolovat zuby a dásně a odstranit všechny neléčené zubní kazy.
Početí a vývoj miminka je dokonale řízen vyváženými chemickými procesy. Protože další chemické látky (například léky) mohou tento vývoj narušit, je nejlepší volbou žádné nebrat. Pokud však žena dlouhodobě užívá některý druh léků, je nutné se o další medikaci poradit s ošetřujícím lékařem.
Pohyb a cvičení
Jak už bylo popsáno výše, těhotenství a následná péče o novorozence jsou pro tělo velkou zátěží. Je-li žena před otěhotněním v dobré kondici, bude pro ni snazší se udržovat v pohybu také v průběhu těhotenství. Cvičení navíc pomáhá zlepšit náladu, zvýšit hladinu energie a snižuje stres.
Navíc pokud má žena podváhu, bude muset trochu přibrat. Příroda totiž nepřeje hubeným ženám, aby otěhotněly. Když žena přibere, napomůže to úspěšnému otěhotnění. Před pokusem o těhotenství je proto důležité se co nejvíce přiblížit ideální hmotnosti.
Pravidelné cvičení, jako je například kalanetika, jóga, power jóga, pilates, strečink, rychlá chůze, plavání či jízda na kole, je velmi důležité. Pomůže ženě posílit svaly dolní části zad, břicha, nohou, což tělu umožní lépe se vypořádat s požadavky těhotenství a porodu.
Co je důležité pro zdraví dítěte vynechat?
Když se žena snaží otěhotnět a poté během těhotenství a kojení je třeba se vyhnout alkoholu, cigaretám, kofeinu a jiným drogám. Nejméně šest měsíců před samotným otěhotněním je dobré vyčistit tělo od všech látek, které mohou ovlivnit vývoj plodu.
Alkohol, cigarety a jiné drogy mají nepříznivý vliv na kvalitu spermatu. Alkohol má negativní vliv na plodnost obou partnerů. Navíc alkohol poškozuje plod a dokonce může způsobit malformace.
Kouření také ohrožuje plodnost u žen i u mužů. Ženská vajíčka jsou například náchylnější ke genetickým abnormalitám, kouření souvisí s abnormalitami spermatu a zpomaluje pohyb spermií. Nikotin a další chemikálie navíc ovlivňují ovulaci, protože snižují produkci estrogenu. Kouření v těhotenství také samozřejmě ovlivňuje vývoj plodu a vývoj jeho mozku. Děti kuřaček se rodí s nízkou porodní hmotností.
Stejně tak by měly ženy, které si přejí otěhotnět, snížit konzumaci kávy. Příliš velký příjem kofeinu negativně ovlivňuje plodnost a v poslední době se objevují hypotézy, že kofein souvisí se zvýšeným rizikem potratů v raném stádiu těhotenství. V době, kdy se žena snaží o dítě nebo je těhotná, by konzumace kávy neměla přesáhnout dva šálky za den.
Ženám, které si přejí otěhotnět, dále odborníci nedoporučují přílišnou konzumaci mořských ryb, které jsou známé vysokým obsahem rtuti. Patří mezi ně především mečoun, žralok, štika, bolen, candát, královská makrela či platýz. Kromě negativního vlivu na reprodukční cyklus je rtuť spojována i s vážnými vrozenými vadami plodu, jako je například autismus.
Velice důležité je snížit na minimum jakýkoliv stres, který jednak může ovlivnit plodnost obou partnerů, dále může mít nepříznivý vliv na samotný plod. Pokud se matka v době těhotenství nadmíru stresuje, má dítě v prvních měsících života například problém s usínáním. Dítě totiž velmi brzy vnímá pocity a stavy úzkosti vyvolané stresem, a předpokládá se, že je vnímá jako své vlastní.
Dlouhá horká koupel snižuje plodnost mužů
Pro správný vývoj spermií je potřebná nižší teplota než uvnitř našeho organismu. Vysoké teploty mohou vývoj spermií poškodit.
Již staří Římané věděli, že dlouhá horká koupel snižuje pohyblivost a životnost spermií a tím také pravděpodobnost otěhotnění. Proto pozor na pobyt v sauně, horké páře, ve vířivce a na dlouhé horké koupele. Teplota šourku stoupá také při neustálém sezení bez přestávek.
Nežádoucí zahřátí způsobuje také práce s notebookem na klíně a vyhřívané sedačky v autech určitě nejsou spermiím ku prospěchu. Neexistuje jednotný názor na to, zda slipy, nebo boxerky. V tomto směru je důležitá hlavně prodyšnost materiálu.
Výživa je veledůležitá
Jedním z faktorů, které mají vliv na plodnost ženy i muže, je složení stravy. Vhodné potraviny ve vhodném množství dokážou pozitivně ovlivnit nejen kvalitu vajíček a schopnost oplodnění, ale i kvalitu a množství spermií. A také hormonální cesty ovlivňující schopnost otěhotnět a udržet těhotenství.
Zdravé stravování snižuje riziko neplodnosti až o 66 %. Je potřeba pravidelně konzumovat vyvážená jídla, spousty čerstvého ovoce a zeleniny a vynechat jídla hotová a z „fast foodů“. Pozor! Studie ukazují, že příliš mnoho sóji v jídelníčku snižuje počet spermií.
Co má strava před otěhotněním zahrnovat?
- Komplexní sacharidy jako jsou nerozvařené těstoviny, rýže a cereálie jsou lepší než zpracované sacharidy (např. bílý chléb, koláče a sušenky)
- Ovoce a zelenina – ideálně pět porcí denně, čím je pestřejší, tím je výživnější
- Bílkoviny – potřebné bílkoviny lze získat z masa, nerizikových ryb, vajíček a luštěnin
- Mléko a mléčné výrobky obsahují spousty vápníku, který je důležitý pro vývoj kostí
- Tuky z rostlinných zdrojů (olivový, řepkový, lněný či konopný olej) nebo olejnatých ryb jako je losos, sleď nebo makrela
Potraviny vhodné pro zvýšení plodnosti
Vitamín C, E a betakaroten, selen, zinek (antioxidanty)
Pro dostatečný počet zdravých a pohyblivých spermií je nutný dostatečný přísun vitamínů a antioxidantů.
Mimořádný vliv na mužskou plodnost mají ústřice pro vysoký obsah zinku. Přiměřený příjem zinku je rozhodující pro dostatečnou kapacitu semene a hladinu testosteronu v krvi.
Pohyblivost spermií a jejich životaschopnost výrazně zvyšuje vitamin E (velké množství ho najdete například v avokádu).
Česnek je velmi bohatý na selen, který hraje ve zvyšování mužské plodnosti nezastupitelnou roli.
Vápník, hořčík a vitamín D
Pro mužskou plodnost je naprosto zásadní příjem vápníku, hořčíku a vitaminu D. Pro zaznamenání viditelných výsledků byste měli denně přijmout 1 000 mg vápníku a 10 mcg vitaminu D.
Omega-3 a Omega-9 NMK
Kvalitu spermatu a pohyblivost spermií zvyšují také omega-3 a omega-9 nenasycené mastné kyseliny, které jsou především v tučných rybách jako je losos, makrela nebo sardinky, dále je obsahují ořechy, olivový olej, mandle, sezam, len, pupalka či brutnák. Tyto tuky pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru a cholesterolu a tím chrání celý kardiovaskulární systém. Dále zvyšují imunitu, ošetřují střeva, dodávají do organismu vitaminy a minerály, zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů.
Vitaminy B (hlavně B6, B12 a kyselina listová)
Kyselina listová pomáhá udržovat červené krvinky a podporuje zdravou funkci nervů, rovněž chrání plod před vrozenými vadami (snižuje riziko vzniku vrozených vad až o 70 %). Kromě toho chrání srdce (pomáhá tělu rozkládat homocystein, který zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob). Kyselinu listovou užívejte již 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím a minimálně až do 3. měsíce těhotenství.
Vitamin B12 je velmi důležitý, má příznivý vliv na správnou funkci mozku, jeho nízká hladina může vést k poškození nervů a demenci. Celou skupinu vitaminů B obsahují například pivovarské kvasnice.
Železo pro růst a vývoj dětí, imunitu, výkonnost, termoregulaci
V lidském organismu se dvě třetiny železa vyskytují ve formě hemoglobinu a myoglobinu. Dvojmocné (nikoli trojmocné) železo je schopno vázat molekulární kyslík a transportovat ho z plic do periferních tkání, z nichž je naopak odváděn CO2. Myoglobin ve svalových buňkách plní funkci meziskladu kyslíku.
Potraviny bohaté na železo jsou ovoce čerstvé i sušené, hlavně borůvky, červená řepa, brokolice, mangold, chřest, celer, pórek, hlávkový salát, špenát, mořské řasy, třtinová melasa, tmavé maso, játra. Vysoký obsah železa je zejména ve vnitřnostech a obilných klíčcích, střední obsah je ve špenátu, obilí, přírodní rýži, vejcích a mase, nízký obsah je v mléce, ovoci, salátech či loupané rýži.
S neplodností je spojený i nedostatek zdravých červených krvinek, který může být způsobený nedostatkem železa či vitaminu B12. Je nutné konzumovat dostatek kyseliny listové (jezte proto spoustu zeleniny, luštěnin a celozrnných výrobků). Pokud vyznáváte vegetariánský styl stravování, doplňujte dostatečný přísun vitaminu B12 potravinovými doplňky.
K projevům nedostatku železa patří ztráta sil a energie, slabost, poruchy soustředění, bolesti hlavy, nechutenství, záněty a natržení koutku úst, popraskaná tvrdá a suchá kůže, vypadávání vlasů a lámavost nehtů. Také může jít o poruchu termoregulace a zvýšení náchylnosti k infekcím.
Pro muže se doporučuje 10 mg, pro ženy kolem 15 mg (v závislosti na míře krvácení), pro těhotné a kojící ženy 20 mg/den a pro děti přiměřeně méně.
Pro správné zásobování organismu železem je důležitý nejen jeho obsah v potravinách, ale hlavně vstřebatelnost. Pro správné vstřebání a využití železa je důležitý současný příjem vitamínu C, který vstřebávání podporuje. Zároveň je třeba nekonzumovat černý čaj, protože obsahuje látky, které vstřebávání železa nevratně blokují.
5 potravin zvyšujících plodnost
- 1. Mandle
Látky obsažené v mandlích pozitivně ovlivňují kvalitu a zdraví vajíček a z celkového pohledu chrání organismus, včetně rozmnožovacího ústrojí, proti volným radikálům. - 2. Pšeničná zrna
Látky obsažené v pšenici jsou nezbytné pro tvorbu ženských pohlavních hormonů a pomáhají udržovat rovnováhu mezi estrogenem a progesteronem. - 3. Rajčata a cibule
Lykopen obsažený v rajčatech je účinnější po tepelné úpravě rajčat a podporuje zdraví a kvalitu spermií. Cibule obsahuje selen nezbytný pro produkci zdravých spermií. Selen je přírodní antioxidant s celou řadou pozitivních vlivů na lidský organismus. Mimo jiné je důležitým stopovým prvkem pro zdravý a krásný růst vlasů a nehtů. Nejnovějším objevem je prokázání přítomnosti selenu v ženských vaječnících, kde se podílí na regulaci uvolňování vajíčka při ovulaci. Pro správnou reprodukci je jeho přítomnost naprosto zásadní.
- 4. Řepkový olej
Řepkový olej je v české kuchyni běžná až obyčejná potravina. Z hlediska plodnosti je přínosem pro svůj obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou důležité pro vývoj zdravých vajíček. Tyto kyseliny se navíc podílejí na regulaci tvorby hormonů. - 5. Mrkev
Beta-karoten je nutný pro tvorbu tekutiny, která tvoří živné prostředí pro zrající vajíčko. V organismu navíc z beta-karotenu vzniká vitamín A. Ten je nezbytný nejen pro správné vidění za šera, ale také pro otěhotnění jako takové.
Svět zdraví, MUDr Nývlt