Nebezpečné těstoviny a salát
Existuje hodně jídel, která považujeme za více či méně dietní, ale ve skutečnosti našemu tělu dodají příliš mnoho kilojoulů. Někdy se podívejte, jaká je energetická hodnota salátů z fast foodu, který si v dobré víře dáváte místo hamburgeru nebo párku v rohlíku.
Podívejte se na jídla, která se dietně jenom tváří a zvolte nějakou jejich méně kalorickou variantu.
1. Zrádné saláty
Zatímco miska nebo talíř plně naložené lupením neobsahují téměř žádnou energii, přísady klidně udělají ze zeleninového salátu energetickou bombu. Veškerá další zelenina je samozřejmě v pořádku, stejně jako lžička olivového nebo řepkového oleje na chuť a kvůli rozpouštění vitamínů. V pořádku je i tuňák, libová šunka, kuřecí prsa nebo vajíčko. Pak však začne přituhovat - sýry až na výjimky obsahují docela hodně tuku, nemluvě o různých krutonech, opečené slanině nebo obalovaném a smaženém mase. Pokud to ještě korunujete dresinkem nebo majonézou, na dietu můžete úplně zapomenout.
2. Hladové těstoviny
Pravidlo číslo jedna: těstoviny nejsou dietnější o nic víc než knedlíky. Zvláště tehdy ne, pokud si jich dáváte velkou a smetanou zalitou nebo sýrem posypanou porci. Dietní vesměs nejsou ani těstovinové saláty. Italové samozřejmě těstoviny jedí, nicméně většinou jako předkrm, každopádně v malých porcích a většinou i v prostých lehkých úpravách. U těstovin navíc hraje roli to, jak je uvaříme - čím rozvařenější budou, tím dříve budeme mít zase hlad.
3. Nízkotučné a light potraviny moc nefungují
Vypadá to logicky, kdo chce snížit svůj denní energetický příjem, může začít jíst nízkoenergetické varianty oblíbených pokrmů a má vyhráno. Jenže tak to není, protože tyhle potraviny představují vlastně několik chytáků v jednom. Příklad? Lidé mívají pocit, že si takové potraviny mohou dát více než klasické podoby, jenže zase takový rozdíl v energetické hodnotě mezi nimi nebývá. A další, výrobci někdy jedné složky uberou, ale jiné přidají. Některé light jogurty tak třeba obsahují minimum tuku, ale jsou přislazované. Sušenky zase mohou obsahovat méně cukru, ale o to více tuku, který je nositelem chuti. A tak dále.
4. Tmavé pečivo má méně energie než světlé
Tady je potřeba uvědomit si tři věci. Jednou z nich je fakt, že co do energetické hodnoty není mezi oběma typy pečiva rozdíl, mají v přepočtu na váhu plus minus stejně. Tmavé se semínky může mít dokonce o něco více. Za druhé, zdaleka ne vše, co se prodává jako celozrnné pečivo, jím skutečně je. Někdy jde o pečivo ze světlé mouky dobarvené karamelem. Naštěstí je tu i bod tři - pokud si dáte skutečně tmavé pečivo z celozrnné mouky, zažene váš hlad rozhodně na delší dobu než nějaký bílý rohlík. Obsahuje totiž vlákninu.
5. Kdo chce hubnout, nesmí maso? Omyl.
Tento názor není masově rozšířený, ale část dietářů, zejména žen, se ho drží. Domnívají se, že kdo chce něco shodit, nesmí jíst maso. A to je nesmysl. Nebo, přesněji řečeno, vadí tučné maso a většina uzenin, úplně stejně, jako vadí máslový dort. Libové maso by naopak mělo být součástí dietního jídelníčku coby zdroj kvalitních a nezbytných bílkovin, které často především ženám chybí. Tělu přitom slouží coby zdroj energie a rozhodně je potřebuje, aby mělo z čeho budovat a udržovat svaly. Nemluvě o tom, že bílkoviny jsou skvělé na zahnání hladu. S nedostatečnou konzumací masa souvisí i chudokrevnost, která rovněž častěji trápí ženy než muže, dílem i proto, že ztrácejí krev pravidelným krvácením.