Dietní či zdravé potraviny?

zdravapotravina

Co se vám vybaví, jestliže někdo vysloví větu: „To je dietní!“? Většina si asi představí potravinu nebo jídlo, které lze jíst ve velkém množství bez efektu přibírání na váze.

Má to však jeden háček. Jestliže budeme považovat za „dietní“ potravinu tu, která nám dodá do těla při velkém množství málo energie, pak se odsuzujeme k tomu, že náš jídelníček bude obsahovat pouze zeleninu. Většina druhů zeleniny obsahuje opravdu velmi málo energie a na druhou stranu spousty významných vitamínů, minerálů a vlákniny. Ale kdybychom jedli pouze zeleninu, šidili bychom naše tělo o další důležité složky stravy a ohrožovali naše zdraví.

Potraviny z ostatních potravinových skupin mají většinou více energie než zelenina, a abychom zajistili „dietnost“, musíme se již zaobírat tím, jaké množství jich sníme.

Co je to „zdravá“ potravina?

Pojem zdravé bychom také mohli nahradit pojmem vhodné nebo funkční. Jedná se o potraviny, které jsou výhodné pro naše stravování z hlediska poměru a kvality základních živin a obsahu dalších, pro tělo významných, látek. Mezi vhodné nebo funkční potraviny pak zařadíme ty, které dodají do těla přiměřené množství energie, vhodný poměr základních živin (bílkovin, sacharidů a tuků) a další významné látky (vitamíny, minerály, vlákninu).

Mýty o dietnosti a zdraví prospěšnosti některých potravin

Pojďme se podívat na plejádu potravin, které jsou často širokou veřejností označovány jako „dietní“ nebo „zdravé“. Jak s nimi tedy zacházet v našem jídelníčku?

Ovoce čerstvé a sušené

Ovoce obsahuje řadu cenných látek, a je jistě jednou z potravin, které by v našem jídelníčku neměly chybět. Představa, že ovoce můžeme sníst v neomezeném množství, právě proto, že je zdravé, není až tak správná. Patří jistě mezi vhodné potraviny, ale obsahuje více sacharidů, a má i více energie než například zelenina.

Sušené ovoce obsahuje spoustu vlákniny a dalších významných živin, ale musíme si uvědomit, že dodá do našeho těla až třikrát více energie než ovoce čerstvé.

Zcela dostačující je, pokud zařadíme do jídelníčku 1-2 kusy čerstvého ovoce denně a občas hrstku ovoce sušeného.

Celozrnné pečivo

Nezřídka se setkáme s názorem, že celozrnné pečivo je dietní, a proto jej můžeme jíst více než běžného pečiva. Celozrnné pečivo je jistě potravinou, která by neměla v jídelníčku chybět a určitě by mělo převažovat nad pečivem bílým, protože obsahuje více vlákniny a minerálních látek, ale energeticky je na tom zhruba stejně, jako jiné pečivo. Celozrnné pečivo je také většinou těžší, proto kus celozrnného rohlíku může dodat více energie než kus rohlíku bílého.

Oříšky a semena

Oříšky a semena jistě patří mezi potraviny pro náš jídelníček velmi vhodné, ale ne nízkokalorické. Ořechy a semena obsahují řadu cenných látek (minerály, vitamíny, nenasycené mastné kyseliny), ale také vyšší podíl tuku (i když zdraví prospěšného). Doporučeno je pár kousků oříšků nebo hrstička semen denně (například přidaných do jogurtu nebo salátu).

Müsli směsi a cereálie

Základem müsli směsí jsou většinou ovesné vločky, hrozinky nebo jiné sušené ovoce a dle druhu se do nich přidávají další ingredience. Müsli směsi jistě obsahují mnoho pozitivních látek – vlákninu, vitamíny a minerály, ale jsou zároveň i bohatým zdrojem energie. Jen samotné ovesné vločky dodávají do našeho těla docela dost energie a pokud je k nim přidáno sušené ovoce, oříšky, semena, čokoláda, kokos, med a jsou přislazené řepným cukrem, energetická hodnota potraviny stoupá.

Okolo müsli a cereálií panuje obecný názor, že se jedná o potravinu zdravou – dietní a proto si je můžeme dopřát v neomezeném množství. I s nimi však musíme zacházet rozumně. Nejlepší je zařadit je v rámci snídaně (cca 30 – 40 g dle druhu) s jogurtem či mlékem.

Müsli tyčky a další sušenky s cereáliemi

Müsli tyčinky a sušenky s přídavkem cereálií (např. ovesných vloček či jiných obilovin), jsou jistě vhodnější než jiné sladkosti, ale s množstvím bychom to rozhodně přehánět neměli. U müsli tyčinek je výhoda malé gramáže (kolem 30 g). U sušenek vyrobených z cereálií nebo obsahujících ovesné vločky či jiné obiloviny bychom si měli hlídat zkonzumované množství resp. obsah energie. Je dobré kupovat menší balení.

Malé doporučení závěrem? Rozmanitost především!

Lepší cestou než spoléhat na dietnost či zdravost potraviny, je naučit se sestavit energeticky přiměřený a dlouhodobě udržitelný jídelníček, v němž si nebudeme žádnou potravinu odpírat nebo jinou preferovat, ale zařadíme ji v přiměřeném množství. Jedině rozmanitostí výběru potravin zajistíme přísun všech, pro naše tělo důležitých, živin.