Pět největších mýtů o hubnutí: co je pravda a co ne?
Lži a nepravdy se šíří jak mezi těmi, kterým se hubnutí nedaří, tak mezi těmi, kteří kila navíc úspěšně shodili, protože našli způsob, jak zhubnout. Přečtěte si, které jsou ty nejčastější a jak zní pravdivé vysvětlení.
1.Kdo hubne, musí se smířit s tím, že bude mít neustále hlad
To ale není pravda. Nebo jinak, může tomu tak být na začátku, kdy člověk z běžného stravování přechází na více či méně dietní jídelníček a odnaučuje se různým zlozvykům a špatným stravovacím návykům. Pokud jste například byli zvyklí dát si krom vydatného oběda i podobně vydatnou večeři, první týden nebo dva skutečně můžete mít hlad. Pak si ale tělo zvykne a mučivé pocity hladu pominou, zvláště když si denní příděl jídla rozdělíte do několika menších porcí. Jestliže vás skutečně trápí neustálý hlad, může to být například tím, že jste na sebe příliš přísní a váš denní energetický příjem už je moc nízký.
2.Dieta se dá vydržet, je to krátkodobé odpírání
Nikoli. Takhle byste na svoje hubnutí rozhodně nahlížet neměli, protože by se váš život začal pravděpodobně měnit na dvě období – na to, kdy hubnete, a na to, kdy jíte normálně. Ideální cesta k jojo efektu a nevhodnému zpomalení metabolismu. Zkuste na hubnutí pohlížet jako na svůj nový životní styl, kterého už se budete držet jednou pro vždy. Berte to tak, že žijete zdravěji a díky tomu mimo jiné shazujete váhu. A neslibujte si, že „už nikdy“ nebudete jíst takové potraviny, jako je čokoláda, zmrzlina nebo paštika. Klidně si je občas dejte, ale v přiměřeném množství a uberte pak třeba na porci následující večeře
3.Nemůžu zhubnout, protože jsem obezitu zdědil
Tohle je složitější. Skutečně se dědí typ postavy, například mohutnější kostra, a dědí se také výkonnost metabolismu. V praxi to pak znamená, že někdo zkrátka může jíst jako nezavřený a přesto je štíhlý, zatímco někdo si bude muset celý život postavu tak troch hlídat. To je fakt, i když se nám to nemusí zdát úplně fér. Ale je zbytečné vymlouvat se na to, když se na naší váze stejnou měrou podílí i to, že jste od svých předků převzali i špatné stravovací návyky, protože jejich změna je jen a jen na vás.
4.Kdo hubne, musí jíst jen dietní a light potraviny
Tak to je velký omyl. A vlastně dvojitý. Zdaleka ne všechny potraviny s podobným označením jsou dobrou volbou, pokud hledáte způsob jak zhubnout, neboť lidé mají tendenci si nehlídat, kolik jich snědí. V domnění, že jsou dietní, mají pocit, že mohou sníst větší množství. Jenže tak tomu není: extrémním případem jsou dietní párky, které už se snad ani neprodávají, nicméně mají stejně kalorií jako jakékoli jiné, takže hodně – dietnost měla spočívat zřejmě v tom, že nebyly kořeněné. Light mléčné výrobky nemívají o moc méně energie než ty běžné, snad s výjimkou smetanových. Nebo obsahují sice méně tuku, ale o to více cukru. A tak by se dalo pokračovat. Daleko lepší je sestavit si dietní jídelníček z normálních potravin, u kterých vhodně omezíte množství a dobře je nakombinujete.
5.Je potřeba extrémně se hýbat
Hýbat se ano, extrémně nikoliv. Protože pokud si naordinujete cvičení nebo třeba běhání každý den nebo dokonce vícekrát za den, vystavujete se dvěma rizikům. Tím prvním je to, že cvičení prostě vzdáte úplně, protože nasazená laťka bude příliš vysoká. Tím druhým pak fakt, že se nadměrnou fyzickou námahou začnete zbytečně vyčerpávat, zvláště pokud si nezvolíte vhodné cvičení ve správném tempu. Daleko lepší je, když budete sportovat třikrát až čtyřikrát týdně. Je prokázáno, že to na svaly, zdraví i postavu má zřejmě nejlepší vliv.