Proč muži hubnou snáze?


 

Ženy toho o hubnutí a dietách většinou vědí mnohem více než muži. Bohužel pro ně, když dojde na skutečné shazování váhy, mužům to jde většinou snáze. Není to náhoda, nahrává jim hned několik věcí. Způsob ukládání tuků nebo výkonnější bazální metabolismus.

Stačí porovnat výkonnost spalování průměrného muže a průměrné ženy a je jasné, že muži toho mohou sníst více, aniž by přibrali tolik jako ženy. A nejde jen o to, že jejich obvykle větší a urostlejší tělo potřebuje více energie. Mají v těle ve srovnání se ženami větší podíl svalů a ty i k pouhé bazální činnosti potřebují více energie než tukové zásoby, které mají ženy – a to i ty štíhlé – v průměru větší.

Mužům stačí málo a váha klesá

Tento rozdíl se samozřejmě projeví i tehdy, když se zástupci obou pohlaví dají do hubnutí. O to více, že zatímco většina žen už se někdy pokoušela shodit a mají tak spalování rozkolísané, kdežto mužům většinou stačí ubrat na jídle a přidat na pohybu a váha jde dolů. Snazší to mívají i díky tomu, že je pro ně pohyb přirozenější a navíc to mají lehčí, pokud hledají ten vhodný.

Typickým příkladem je posilovna, která se na zpevňování mužské postavy hodí mnohem lépe než na zpevňování té ženské – pokud si ženy nenechají udělat sestavu vhodnou speciálně pro ně, hrozí jim například, že naberou svalovou hmotu na rukách i nohách, ale nic moc neshodí.

Břicho vs. stehna

Roli hraje i způsob ukládání tuků v mužském nebo ženském těle. Zatímco muži mají tuk v oblasti pasu, žena na břiše, stehnech a hýždích, což je do velké míry podmíněno hormonálně a obecně platí, že se tento tuk podstatně hůře shazuje. Hormony mohou i za to, že ženské tělo v některých částech cyklu více zadržuje vodu, což může způsobit vzestup váhy klidně o kilo či dvě. Navíc se zadržování vody může projevit i větším vyklenutím břicha, což také nepřispívá pocitu, že se ženě shazování váhy daří.

V neposlední řadě je třeba zmínit i fakt, že muži hubnutí zdaleka tolik neřeší jako ženy a to může také přispět k tomu, že jim snižování hmotnosti půjde paradoxně snáze. Navíc, pokud se do něj pustí, bývají vytrvalejší, asi i proto, že mohou hned pozorovat viditelné úspěchy.

A kdo má pevnější zdraví?

Na druhou stranu, když se podíváme na vliv kil na zdraví, muži na tom jsou až na výjimky hůře. Způsob, jakým se jim v těle ukládají tuky, totiž zároveň způsobuje, že mají mnohem vyšší riziko kardiovaskulárních chorob nebo cukrovky.

Rozdíl v náchylnosti k nemocem srdce a cév je patrný zejména do nějakých pětapadesáti, kdy ženy krom zdravějšího způsobu ukládání tuků v těle chrání také ženské pohlavní hormony, jejichž tvorba ustává v období klimakteria. Jakmile o ně žena přijde, začne se jí také více ukládat tuk v oblasti břicha, což s sebou nese i obávanou změnu postavy.

Jinak je však ženský způsob ukládání tukových zásob zdravější – tuk na hýždích nebo v oblasti stehen totiž zdraví zdaleka tak neškodí, jako jeho ukládání mezi vnitřními orgány, které je typické právě pro muže. Někdy se o něm mluví jako o pivním pupku, ale s pivem to často nemá nic společného.

Svět zdraví, Anna Kunešová