5 otázek ohledně hubnutí, na které možná neznáte odpověď

1) Za jak dlouhou dobu se mohu po sportovní aktivitě najíst a jaký druh potravin volit?

Při účinném hubnutí je nutné konzumovat poslední jídlo nejpozději hodinu před cvičením. Jen tak není náš trávicí systém zatížen a tělo může spalovat energii z tukových zásob. Mělo by se jednat o lehce stravitelné sacharidové potraviny. Doporučuje se celozrnné pečivo, ovoce, nebo müsli tyčinka. Vyhýbejte se těžkým, tučným i příliš sladkým jídlům. Po fyzické aktivitě dopřejte tělu nejprve protažení, uvolnění a nejdříve za 45 - 60 minut se najezte. Ideální je ale dopřát si jídlo cca dvě hodiny po cvičení a to bílkoviny s doplněním sacharidů (např. zeleninový salát s rybou či kuřecím masem, vejcem a malou přílohou v podobě pečiva).

2) Má význam cvičit ve večerních hodinách, když přes den nestíhám?

Čas cvičení je individuální. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Ranní ptáčata s radostí vybíhají „sprintovat kolem bloku“ hned co otevřou oči, ostatní si raději zasportují po návratu z práce v odpoledních či večerních hodinách. Důležité je přizpůsobit pohyb našemu dennímu režimu. Pokud chodíme spát například v deset hodin večer, zacvičit bychom si měli nejpozději do sedmi hodin, aby to co děláme, bylo efektivní. Je třeba mít dostatek prostoru ještě na večeři a její trávení. Usínáme - li s plným žaludkem brzy po cvičení, postrádá to smysl. Po večerním cvičení by se na talíři měly objevit lehce stravitelné bílkoviny, sacharidy omezte.

3) Je úbytek 12kg za měsíc reálný?

Reálný možná je, ale za předpokladu, že místo běžné stravy popíjíte jen samé hubnoucí koktejly či zobete zázračné pilule. Jako bonus k menšímu číslu na váze získáte povislou kůži, strie, jo- jo efekt a hlavně takový způsob ubírání kil není vůbec zdravý! Optimální úbytek hmotnosti je 0,5 - 1kg za týden. To znamená maximálně 4 kilogramy za měsíc. Vaše úsilí bude místo jednoho měsíce trvat třikrát tak déle, ale zato formou běžného stravování, vhodného pohybu a hlavně bude trvalé.

4) Lze zhubnout pouze na určité partii?

Hubnout určitou partii pouhou změnou jídelníčku nelze. Při snižování váhy jde tuk dolů z celého těla. Někde více, někde méně. Bohužel, jako poslední opouští tuk většinou místo kde je ho nejvíce (problémové partie). Záleží na tom, jaké máme genetické dispozice.  Ovlivnit jej ale můžeme vhodně zvolenými posilovacími cviky a zformováním dané partie.

5) Proč se mi během dodržování režimu zastavilo hubnutí?

Výkyvy váhy jsou naprosto běžnou skutečností. Během dne se nám hmotnost může lišit i o dva až tři kilogramy. Pokud ale svůj jídelníček dodržujete stále, ale váha stagnuje déle jak dva týdny, hubnutí se z nějakého důvodu zastavilo. Co je špatně? Na vině může být stres. Snažíte - li se hubnout v době, kdy máte příliš mnoho práce, rodinné či partnerské problémy, schvátila vás nemoc nebo u vás nastala jiná vážná životní situace, je velice pravděpodobné, že příliš neuspějete. Další příčinou může být přílišné sportování nebo cvičení. Přetížený organismus zareaguje úsporným režimem spalování energie. Při posilovacích cvicích navíc přeměňujete tukovou složku na svaly a ty váží více. Měření krejčovským metrem je přesnější než každodenní kontrola na váze, která častokrát klame.